Historie kopané v Havlíčkově Borové – díl druhý

Po prehistorii sportu v Havlíčkově rodišti se na konci šedesátých let objevila i snaha vytvořit regulérní a skutečný fotbalový oddíl. Iniciátorem byl student Střední zemědělské školy Karel Dejmal.

Na počátku bylo slovo. Respektive nezávazný rozhovor, během kterého ovládla jednoho místního mladíka touha vyrovnat se okolním vesnicím a městečkům, ve kterých již fotbalové mančafty existovaly.
„Na jednom z plesů ve Vepřové jsem se setkal s Josefem Procházkou z Hluboké, který se mi začal chlubit tím, jaké mají dobré fotbalové mužstvo. Také mi říkal o jeho neporanitelností. Tomu jsem nechtěl věřit, tak jsem mu navrhl, že si první pěknou jarní neděli zahrajeme.“ Takové jsou první řádky organizovaného fotbalu v Havlíčkově Borové, která napsal Karel Dejmal 27. ledna 1968. S notnou dávkou zdravého chlapského furiantství a hrdosti začal skládat nový fotbalový oddíl. „Do jara jsem od Sokola vymohl peníze na dresy, které stály dohromady 1300 Kč. Také jsem sehnal kluky, kteří většinou nebyli starší sedmnácti let a do té doby nikdy žádné utkání nehráli. Byli to: Jiří Ondráček, Josef Zvolánek, Karel Šmíd, Jiří Kulhánek, Miloslav Sobotka, Karel Ježek, Josef Nejedlý, Karel Plíhal, Bohumil Sobotka, Milan Sobotka a Jiří Korejtko, zavzpomínal Dejmal. Hráče bylo ovšem nutno dát fotbalově dohromady, a tak začal nově se tvořící tým hrát první přátelská utkání. Zrod klubu se ale neobešel bez mírných porodních bolestí. „Hned v prvním zápase jsme to od Hluboké dostali 4:0. Když divák sledoval naše hráče, nevycházel z údivu. Každý kdo dostal míč, hned se ho snažil někam odkopnout, ale vždy to bylo nepřesně,“ vzpomínal Dejmal. To ale byla daň, kterou platí nováčci všude na světě, jinak si borovští hráči v průběhu přípravy na první sezónu nevedli vůbec špatně, ba naopak velice dobře. Na jaře sehráli osm přátelských zápasů, z toho šestkrát zvítězili a dvakrát prohráli s celkovým skóre 41:24, což byl vzhledem k okolnostem opravdu slušný počin. Nejvíce branek vstřelil Josef Nejedlý, celkem dvanáct. 24. července 1968, měsíc před přátelskou návštěvou „bratrských“ vojsk Varšavské smlouvy v Československu, byl v Havlíčkově Borové oficiálně ustanoven fotbalový oddíl a konaly se i první volby. Předsedu byl zvolen Josef Šorf, pokladničil Karel Dočekal, hospodářem byl Jiří Ondráček, oddíl zastupoval František Nejedlý a trenérem byl zvolen Miroslav Kudrna. Oddíl byl přihlášen do IV. třídy, kde se měl utkat s konkurenci těchto týmů:
Sokol Přibyslav B, Sokol Leština B, Sokol Vilémov, Sokol Sobíňov, Jiskra Josefodol, JZD Sázava.

Jak si v této konkurenci borci z Havlíčkovy Borové vedli? To poznáme v příštím díle.

zdroj: 20 let organizované kopané 1968 - 1988

Autor: Janáček Jakub