Historie kopané v Havlíčkově Borové – díl první

default.jpg
12.07.2017
Dějiny sportu jsou bohaté, historie všech organizovaných klubů a spolků procházejí svým vlastním vývojem a nejinak tomu je i u nás. Proto v několika dílech přineseme výklad o historii organizovaného fotbalu v Havlíčkově Borové.

V první části zabrousíme do prvopočátků rozvoje tělovýchovy v našem městysu. Základy masovějšího sportu sahají do let 1928 – 29. Objevují se první sportovní potřeby a první „zuřivé“ zápasy ve všech možných odvětvích. Kopaná se nejprve provozovala na náměstí v místě dnešního parku. Hrálo se i na loukách a v zimě se cvičilo v TJ Sokol, lyžovalo a bruslilo. Ve vzpomínkách pamětníků byli objeveni i někteří z prvních cvičenců. František Sejrek, Stanislav Tonar, František Nejedlý, nebo Jan Dejmal. S první jarním sluníčkem začínala příprava na fotbalové „zápasy“ s okolními vesnicemi. Hrávalo se neorganizovaně, často ve velkém počtu a s vybavením, které ani by zdaleka nesneslo měřítka moderní výbavy. Například míče, které nevydržely nápor fotbaluchtivých hráčů opravoval obuvník Jan Plíhal. Jednou či dvakrát za rok se u pivovaru konala utkání starších a mladších hráčů. Podle vzoru tehdejších mužstev Sparty a Slávie, které tehdy fotbalově vládly tehdejší kontinentální Evropě si hráči přivlastňovaly přezdívky tehdejších superhvězd. Například František Nejedlý byl po celém okolí díky svým výkonům známý jako Plánička. Hrávalo se s Chotěboří, Přibyslaví, nebo Hlinskem. V roce 1930 byl vytvořen sportovní klub, a to byl obrat k masovější činnosti. V této době se začalo i s výstavbou sokolovny. Naléhavá byla i potřeba výstavby hřiště. Po mnoha peripetiích se začalo s úpravou pozemku v kopaninách. Terén by ve špatném stavu a vše se upravovalo ručně. Převýšení se muselo dorovnat kolečky, ale přesto byla po dvou letech vytvořena slušná hrací plocha. Na tomto plácku bylo sehráno mnoho bojovných utkání, která doprovázela velká účast diváku, jimž náladu zpestřovala místní kapela. Poté, co nad tehdejším Československem rozevřelo na šest let své temné drápy nacistické Německo, kulturní a sportovní život víceméně stagnoval. Hřiště pustlo v roce 1947 bylo osázeno lesem. Další roky provázelo mnoho problémů s hřištěm, kde by se mohlo hrát a přechodně našli sportovci azyl na dolní obci. Avšak až do 60. let se nedařilo kopané zapustit pevně v obci své kořeny. Rokem, který se dá nazvat „bodem nula“ místního fotbalu byl letopočet 1968. Období pro náš stát smutně významné politicky, ale pro borovský fotbal veselé sportovně. Díky iniciativě tehdejšího studenta Karla Dejmala. O tom v příštím díle.

Toto byl jakýsi stručný výtah sportovních aktivit v Havlíčkově Borové, při kterém jsem vycházel z brožury „20 let organizované kopané 1968 – 88“.

Autor: Janáček Jakub
Ohodnoťte výkon týmu
nejlepší 1 2 3 4 5 nejhorší
průměr (0) | hlasovalo (0)

Diskuze

Dotace MAS Havlíčkův kraj, o. p. s.


Turistická ubytovna TJ

UBYTOVNA JE AŽ DO ODVOLÁNÍ PLNĚ OBSAZENA! Děkujeme za pochopení.

Nabízíme možnost ubytování na turistické ubytovně (pokoje po 4 lůžkách, cena 200,- Kč/1 noc za 1 osobu).

Kontakt:

Hana Chlubnová

mobil: 739 626 612

email: sokolhavlickovaborova@seznam.cz

 

Poslední příspěvky

11.06.2020 | Jozef Mecele, Žiar nad Hr., Slovensko

Prosím Vás, aký cenník ubytovania v ubytovni Telovýchovnej jednoty na štadióne máte? Mal by som záujem o jednu osobu na dve noci 24. - 26. júla (července) 2020 ako účastník bež. pretekov Borovská desítka. Ďakujem za odpoveď.

31.01.2020 | Bruky

No fcb s tím pěkně zatočil.

09.01.2020 | smidas

tady je ale mrtvo :-)

26.07.2019 | tipovačka fandů SK Svratka

Vážení sportovní přátelé, moc se omlouvám za tuto troufalost, ale zkusím nalákat i někoho z vašich fandů do naší tipovací soutěže . Tipy sbírám na stránkách www.svratka-tip.banda.cz, kde se můžete přesvědčit hlavně o zásadní informaci - Tipy jsou zdarma ! V pořadí už ve třetím ročníku našeho tipování budeme opět úspěšným tipujícím rozdávat věcné a finanční odměny díky menším sponzorským darům. Ještě jednou se omlouvám, že používám tuto formu mailového spojení, ale věřím, že ve Vašich řadách se najde človíček, který se k nám bude chtít připojit . Poprosím proto o předání této výzvy skutečnému fandovi, který přes webové stránky, uvedené nahoře ( př. i přes mail ) tipy pošle nebo se přímo na stránky přihlásí . Samozřejmě v diskuzi na těchto stránkách nebo na této mailové adrese můžete poslat dotazy k tomuto tipování . Moc se těším na Vaše reakce - Laďa Fiala

05.06.2019 | Štěho

Ahoj pánové, dávám na vědomí, že v pátek 21.6. od 17:00 se na hřišti koná moje loučení se svobodou, tak doufám, že se nás sejde co nejvíc. Jedná se o ryze pánskou záležitost, takže partnerky nechte doma. Zkrátka je to bez bab :-) Ještě bych rád poprosil, abyste tuto informaci šířili dál. Díky a těším se na vás.
více