Historie kopané v Havlíčkově Borové – díl třetí

Po prvních přátelských zápasech a setkáních oficiálního družstva mužů přišly i první mistrovské zápasy a první ostré boje o body. Nejpopulárnější týmová hra úspěšně zakořenila i v Borové.

ročník 1968/69
Před startem soutěží přibylo do řad fotbalistů několik dalších zájemců o kopání do kulatého nesmyslu a stavy hráčů se tak rozrostly. K původní ose přibyli Miroslav Kudrna, Míla Stránský, Otto Hájek, Luboš Štefáček a další. Jako naprostý nováček si družstvo nevedlo vůbec špatně a po solidních zápasech, obsadilo ze sedmi účastníků IV. třídy třetí příčku. Při skóre 30:27 získalo z 12 mistrovských utkání 16 bodů (tehdy se hrálo ještě dvoubodovým systémem). Nejvíce zápasů i s přátelskými utkáními odehráli O. Hájek, J. Nejedlý, B. Sobotka (22 zápasů z 26 ) a celkem bylo nastříleno 61 branek. Nejlepším střelcem se stal Josef Nejedlý s 20 přesnými zásahy. V první sezóně tvořil sestavu Josef Šorf a Miroslav Kudrna.

ročník 1969/ 70
Tým nastoupil do stejné soutěže – prozatím tedy do nejnižší IV. třídy. Druhý ročník byl dokonce ještě úspěšnější než ten první. Hráči se s elánem a zaujetím vybičovali k ještě lepším výkonům než v premiérovém roce a družstvo končí ze sedmičlenné tabulky na druhé místě. Následuje zasloužený postup do III. třídy. Vítězem skupiny se pro tentokráte stala rezerva chotěbořských „strojařů“. Z porce dvanácti mistráků získala Borová 18 bodů a velmi pěkné skóre 41:14. Celkem bylo odehráno 16 zápasů (Sobotka Milan 16) a vstřeleno 46 branek. (Hájek Otto 16) V úspěšném týmu, který se poprvé v kraťoučké historii vyhoupl do III třídy se vystřídalo 27 hráčů, kteří zasáhli do postupových bojů.

Měl nedávný nováček soutěží šanci po postupu uspět v silnější konkurenci? Uvidíme příště.

zdroj: 20 let organizované kopané 1968 - 1988

Autor: Janáček Jakub