První jarní zápas přinesl důležité body

Poprvé se na jaře v mistrovském utkání nesmírně vyrovnané I.B třídy před solidní návštěvou představili hráči Havlíčkovy Borové. Ti na svém hřišti přivítali nevyzpytatelnou Lípu, která ztrácela před zápasem na první Luka nad Jihlavou pouhé dva body . A druhou polovinu sezony začali domácí ziskem důležitých tří bodů.

Domácí oproti podzimu nastoupili v sestavě bez Pavla Veselého, Hošáka, Němce, Šrámka nebo Radka Janáčka, ale naopak opět s Tomášem Blažkem, uzdravivším se Kučerou a Rakušanem. A lepší vstup do zápasu snad ani Borová nemohla mít. Již několik málo minut po úvodním hvizdu našel z přesně rozehraného rohového kopu Petr Veselý na hranici velkého vápna Stejskala, ale jeho střela přes hradbu těl do brány neprošla. Po chvíli však dostal Veselý z hloubi pole míč do běhu, neváhal a přesným lobem z asi 25 metrů přehodil hostujícího brankáře Vašáka. 1:0.

Po rychlé úvodní brance se pak do hry dostali i hosté, kteří si po faulech domácích hráčů vypracovali několik standardních situací. Z nich však naštěstí výrazněji nedokázali domácího brankáře Luptáka, který v bráně nahradil distancovaného Pavla Veselého, ohrozit. Do další větší šance se pak opět dostala Borová, ale Stejskalova střela jen o decimetry minula tyč hostující svatyně.

V 26. minutě se však již skóre znovu měnilo. Na dlouhý míč špatně reagoval lipský stoper i brankář, jejichž nedorozumění dokázal využít dotírající Rakušan a pohodlně do prázdné branky zvýšil na 2:0. Nová borovská akvizice z České Bělé tak dokázala hned ve svém prvním mistrovském utkání skórovat. Na druhé straně musel Lupták likvidovat několik dalších centrů a jeden pokus zdálky, ale i další větší šance měli domácí. Do úniku se po Rakušanově přihrávce dostával Petr Veselý, ale jeho pokus z úhlu Vašák kryl. V závěru prvního dějství si pak na rohu velkého vápna postavil míč k přímému kopu Tomáš Stejskal a jeho pokus levačkou vytěsnil Vašák na břevno. Po následném rohu se ještě prodral k hlavičce dobře hrající navrátilec Tomáš Blažek, ale hostující gólman byl pozorný.

Zatímco v prvním poločase si více střeleckých příležitostí vypracovali domácí, po změně stran už byli hosté mnohem nebezpečnější. Do úniku se po dlouhém míči dostal Hrdlička, ale uspěchanou střelou z hranice vápna svoji pověst kanonýra nepotvrdil. Domácí se v této fázi až zbytečně spoléhali na brejky a Lípa mohla jejich pasivitu trestat. Po nedůslednosti v pokutovém území se její hráč dostal nadvakrát k zakončení z malého vápna, ale první jeho střelu zlikvidoval Lupták a dorážku zblokovala domácí defenziva. O chvíli později se pak ke střele z hranice pokutového území dostal znovu Hrdlička a jeho pokus naštěstí jenom orazítkoval tyč Luptákovi branky. Na druhé straně se pak po pěkné akci Fruhbauera a Veselého dostal do šance Stejskal a jeho střelu musel Vašák boxovat.

Zhruba v 70.minutě pak hosté zahodili další velkou šanci. Po rohovém kopu vyskočil nejvýše veterán Bouchner, ale jeho pokus na brankové čáře bravurně zlikvidoval výborný Štefan Lupták. Poté již aktivita hostí postupně uvadala, ale domácí, jejichž hru oživil mladík Sobotka, pojistku v podobě třetí branky odmítali. Ideální možnost ke střelbě prováhal po krátkém úniku v dresu domácích devětatřicetiletý Pavel Zvolánek, jemuž míč na poslední chvíli utekl. Po faulu na Petra Veselého si pak z úhlu připravil k dalšímu přímáku míč další mladík Fikar, ale za Vašáka již podruhé v utkání chytalo břevno. Trefit se mohl ještě domácí Fruhbauer, ale po akci Sobotky a Janáčkově centru se nezorientoval na hranici malého vápna dobře.

Hosté se sice ještě pokoušeli o snížení, ale jejich akce již domácí dokázali zachytávat před pokutovým územím a utkání tak skončilo poločasovým výsledkem. Borová tak získala důležité tři body, které by ráda potvrdila i v sobotním utkání v Pacově.

Havlíčkova Borová – Lípa 2:0(2:0)

Branky: Petr Veselý, Rakušan

Sestava: Lupták – Janáček, T.Blažek, J.Veselý, Kučera – Fikar, Zvolánek (82.Šmíd), Frűhbauer, Stejskal – P.Veselý (85.Tonar), Rakušan (70.Sobotka)

Jakub Janáček