U bétřídního nováčka vládne po podzimu spokojenost

Až po dramatické koncovce okresního přeboru dokázala Havlíčkova Borová postoupit do nejnižší krajské soutěže. Kádr posledního okresního mistra potvrdil své kvality a ve vyšší soutěži ostudu rozhodně neudělal. Prozatímní čtvrté místo je toho důkazem.

Shrnutí:
Na výbornou vyšel zejména vstup do soutěže a doma s Golčovým Jeníkovem i v Tisu Borová získala tři body. Jenže tak jako po svátcích přicházejí všední dny, tak i počáteční elán nováčka se podařilo soupeřům zchladit. Tvrdou lekci z produktivity dostali borovští v třetím zápase s Chotěboří, které byli minimálně vyrovnaným soupeřem, ale prospaný úvod zápasu se již zvrátit nepovedlo a ve čtvrtém zápase přišlo zatím největší (snad jediné) totální fiasko. Rezerva Humpolce s vynikajícími hráči Holoubkem, nebo Lepeškou již v první dvacetiminutovce nastřílela tři branky a ani poločasová korekce ze dvou penalta Borové nepomohla. Humpolec byl ve všech směrech jasně lepší a dvě červené karty jen podtrhly nejhorší výkon Borové v I.B třídě. Naštěstí se tým chytl v dalším utkání třemi vydřenými body s dobrým Budíkovem a nepřipustil připoutání ke spodní části tabulky. Poté přišly herně vydařené zápasy, ale nepodpořené větším ziskem bodů. Nejprve hráči pohrdli v Černovicích mnoha šancemi a odvezli si pouze bod, čemuž se podobal i následný zápas podzimu. Do Borové přijela rezerva Pelhřimova jako vedoucí a neporažený tým soutěže. Domácí v první půli hráli jako z partesu a mačkali svého soupeře jako citrón, ale tragická střelecká produktivita znamenala „pouze“ jednobrankové vedení a hostím se podařilo pět minut před koncem svojí snad nejnebezpečnější akcí – vlastním gólem domácích – srovnat. Tento výsledkově nevydařený zápas zanechal stopu i v dalším utkání s topícími se Počátkami, které si senzačně odvezly z Borové body po přestřelce 4:3 a ani v dalším utkání s velmi nebezpečným Kostelcem nebyly prognózy pro tým z havlíčkobrodska příznivé. Domácí však v první půli spálili několik gólovek, ve druhé půli je hosté již do ničeho nepustili a naopak sami vstřelili překvapivě vítěznou branku. Tři body se pak podařilo potvrdit v dalším divácky atraktivním duelu s Čejov, který ve svém středu disponuje například exligistou Guzikem nebo loňským nejlepším střelcem soutěže, kanonýrem Moravcem. Sedm branek a výhra domácí Borové v poměru 5:2 musela uspokojit i náročnější fanoušky. Posléze přišly na řadu tři okresní derby. V Pohledu se po vyrovnaném duelu naneštěstí nepodařilo odvézt ani bod. Tři body naopak přinesl zápas s loni átřídním Kožlím. Hosté nebyli znatelně horší, ale domácí využili jejich zaváhání a tři veledůležité body byly doma. V posledním zápase se zkušenými hráči Lípy se hrálo na ostří nože, hosté se dokonce tři minuty před koncem ujali vedení, ale domácí ještě zaslouženě vyrovnali.

Celkově se dá první „bétřídní“ půlrok hodnotit kladně. Hráči výsledkově a snad ani herně úplně nepropadli a ukázali, že Borová může pouze s vlastními odchovanci čeřit vody v nejvyšších patrech tabulky i bez předsezónního posilování. „Nedostatkem na podzim bylo střílení branek a s tím spojená střelecká prduktivita. Čtyřiadvacet gólů není až tolik, kolik bychom si představovali a inkasovaných by možná také mohlo být lehce méně,“ zdvihl však varovně prst na půlroční týmové schůzi trenér Zdeněk Hlaváček. Nicméně i on byl s prozatímním působením v krajské soutěži spokojen stejně jako předseda oddílu Josef Staněk. „Všem hráčům děkuji za reprezentaci oddílu, potažmo městyse a doufám, že i nás čeká ještě více úspěchů,“ přál si také na schůzi předseda borovských fotbalistů. Jako rajská hudba zněla i chvála soupeřů či krajských rozhodčích na borovský fotbalový areál, který je snad i nad bétřídní poměry.
Mužstvo by skutečně možná mohlo myslet v tabulce ještě výše, ale tým srážela prachmizerná střelecká produktivita takřka ve většině zápasů. Jako typický příklad mohou posloužit zápasy s Chotěboří, Černovicemi, Počátkami a Pelhřimovem, či dokonce vítězný zápas v Tisu, kde byli domácí zralí na pořádný debakl. Na bod se mohlo určitě myslet i v Pohledu. Naproti tomu si hráči mohou blahořečit k vítězství v Kostelci, kde byli domácí hlavně v první půli lepším týmem a i Kožlí mohlo v Borové myslet na přijatelnější výsledek.
Prozatím není ani aktuální otázka posilování kádru. Klub nadále chce vsázet na svoje odchovance a během příštích sezón snad i na další mladé hráče. V krajském přeboru se zachraňuje Světlá nad Sázavou, ve které ještě nadále bude na hostování působit Tomáš Blažek. Na testech v nedalekém divizním Ždírci nad Doubravou je Lukáš Kučera, který se pokusí přesvědčit tamní trenéry o svých schopnostech. Právě s divizním Ždírcem nad Doubravou zahájí Borová herní přípravu na jaro. Hrát by se mělo 16. ledna od 17 hodin na umělé trávě v Havlíčkově Brodě a domluveno je i utkání s átřídním Herácem u Žďáru a již 20. prosince se hráči utkají v hale v Havlíčkově Brodě na furalovém klání dvanácti nejlepších okresních týmu velkého fotbalu.  Další přípravné zápasy budou upřesněny v průběhu prosince a ledna. Na začátku ledna také vypukne fyzická příprava. Tým by se měl pokusit hned na počátku jara nasbírat ještě několik bodů potřebných ke klidnému zbytku jara, potažmo k záchraně, což je prozatím stále hlavní cíl.

Pozn. Střelci branek a tabulka v příslušných sekcích

Na konec jménem oddílu přeji všem klidné a veselé vánoce a dobrý příští rok a doufám, že se dočkáme co nejvíce krásných gólů a radosti v borovském fotbale – za výbor kopané Jakub Janáček.